Ротифери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
с
[проверена преработка][проверена преработка]
с r2.6.4) (Робот: Менува ro:Rotifera
Ред 44:
 
Ротиферите се забележани во сите делови од светот. Тие се или вистински космополити, или, пак, [[Ендемизам|ендемични]] видови. Конкретно, бделоидните родови ''[[Philodina]]'' и ''[[Rotaria]]'' и неколку моногононтски родови (''[[Brachionus]]'', ''[[Keratella]]'', ''[[Lecane]]'' и ''[[Lepadella]]'') ги содржат некои од најраспространетите видови забележани на повеќе места во светот. И другите видови се чести но имаат поограничено распространување, на пример, на [[Евроазија|евроазискиот]] континент или [[Холарктик]]от и пантропските региони. Веќе спомнавме дека некои видови се ендемични. На пример, не повеќе од 11 видови од родот ''[[Notholca]]'' се ендемични за [[Бајкалско Езеро|Бајкалското Езеро]]. Меѓу клучните фактори за распространетоста на ротиферите се нивните [[Криптобиоза|криптобиотички]] способности, како и продукцијата на т.н. заспани јајце клетки. На тој начин, ротиферите се распространуваат на големи растојанија со помош на ветерот или водата, избегнувајќи ги неповолните животни услови.
 
{{Animalia}}
 
[[Категорија:Без‘рбетници]]