Национален Фронт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Brest ја премести страницата Barisan Nasional на Национален Фронт)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
'''BarisanНационален NasionalФронт''' на ([[малајски јазик|малајски]] или '''НационаленBarisan фронтNasional''';, скр. '''BN''') е најголемата политичка [[коалиција]] во [[Малезија]]. Формирана е во [[1973]] како наследник на '''Алјансата''' ('''[[Parti Perikatan]]'''), и таа е малезиската владеечка партија уште од независноста на државата. Штабот на партијата се наоѓа во главниот град, [[Куала Лумпур]].
 
== Надворешни вски ==