Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

с
Отстрането уредувањето на 77.29.203.138 (разговор), вратено на последната верзија на GedawyBot
с (Отстрането уредувањето на 77.29.203.138 (разговор), вратено на последната верзија на GedawyBot)
:''За други значења видете ја [[Островот со скриенотона богатството (појаснување)|страницата за појаснување]].''
{{Infobox Book| <!-- See Wikipedia:WikiProject_Novels or Wikipedia:WikiProject_Books -->
| name = Островот сона скриенотобогатствотобогатството<br>''Treasure Island''
| image = [[File:Treasure Island-Scribner's-1911.jpg|200px]]
| image_caption = Корица на книгата од 1911.
| publisher = London: Cassell and Company (денес дел од [[Orion Publishing Group]])}}
 
'''''Островот на богатството''''' ({{lang-en|Treasure Island}}) или '''Островот сона скриеното богатство''' e [[роман]] напишан од [[Шкоти|шкотскиот]] писател [[Роберт Луис Стивенсон]], која за прв пат била објавена на [[23 мај]] [[1883]] година. Романот е авантура во кој се опишува приказната за една група [[пират]]и и обични граѓани кои се во потрага по закопано богатство на еден ненаселен остров во [[Карипското Море]].
 
Книгата е позната по самата приказна, но и добриот опис на атмосферата, ликовите и акцијата која се одвива низ целиот текст. Исто така, романот вклучува добар опис на [[морал]]ните вредности на самите ликови, особено на главниот негативен лик и ова се смета за чуден елемент кој е вметнат во една детска литература. Препознатливо за романот се пиратите, картата со скриеното богатство, бродовите и убистават, како и тајните договори и преговори за опстанок на островот и враќање во [[Бристол]] со здраво тело и дух, но и богатство во џебовите.
* [[Џим Хоукинс]] - главниот лик во романот, прераскажувачот на приказната. Тој е младо момче кое ја иницира потрагата по богатството и воедно е главен протагонист во романот.
* [[Капетан Флинт]] - пират со лошо реноме, познат по неговите злосторства и ѕверства.
* [[Капетан Смолет]] - капетан на бродот „Хиспаниола“„Хиспањола“, соработник на Ливси, Трелони и Џим.
* [[Лонг Џон Силвер]] - главен антагонист во приказната.
* [[Доктор Леcјви]] - еден од протагонистите во приказната, пријател и соработник на Џим.
* Големопоседникот Скуир Трелони - пријател на Лејсви, еден од протагонистите во приказната.
* Били Боунс - поранешен пират кој престојува во мотелот на Џин и човек кој ја имал картата на богатството.
* Слепиот Пју - слеп пират кој го посетува Боунс за да му ја земе картата.