Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Менува gd:Gini Nuadh Phaputhach)
|national_motto =''[[Обединети во различноста]]''<ref>{{цитирана веб страница | title=Stable Government, Investment Initiatives, and Economic Growth | work=Keynote address to the 8th Papua New Guinea Mining and Petroleum Conference (Google cache) | date=2004-12-06 | author=Sir Michael Somare | url=http://www.google.com/search?q=cache:our6ovOe0JUJ:www.pm.gov.pg/pmsoffice/PMsoffice.nsf/pages/B6475E51C894229B4A256F6900141A4B%3FOpenDocument
| accessdate= 2007-08-09}}</ref>
|official_languages =[[Англиски јазик|англиски]], [[Токток писин јазик]], [[Хири моту јазик|хири моту]]
|capital =[[Порт Морзби]]
|latd=9|latm=30|latNS=S|longd=147|longm=07|longEW=E
}}
 
'''Папуа Нова Гвинеја''' ([[англиски]]: ''Papua New Guinea'', [[ток писински јазик|ток писинскиписин]]: ''Papua Niugini'') или официјално '''Независна Држава Папуа Нова Гвинеја''' е држава во [[Океанија]], која го зазема источниот дел на островот [[Нова Гвинеја]] и многубројни околни острови. Островот се наоѓа во југозападниот дел на [[Пацифик]]от во регионот [[Меланезија]]. Главен град на Папуа Нова Гвинеја е [[Порт Морзби]]. Оваа држава е една од најшареноликите држави што се однесува за етничките групи со повеќе од 850 различни етнички групи со вкупно население од 6 милиони жители. Таа е една од најруралните држави во светот каде 18% од населението живее во урбаните средини. Исто така, оваа држава е една од најретко истражените држави во светот, што се однесува до [[флора]]та, [[фауна]]та и [[етнологија]]та.
 
== Етимологија на име ==