Разлика помеѓу преработките на „Островот на богатството“

с (r2.7.1) (Робот: Додава uk:Острів скарбів)
* [[Џим Хоукинс]] - главниот лик во романот, прераскажувачот на приказната. Тој е младо момче кое ја иницира потрагата по богатството и воедно е главен протагонист во романот.
* [[Капетан Флинт]] - пират со лошо реноме, познат по неговите злосторства и ѕверства.
* [[Капетан Смолет]] - капетан на бродот „Хиспањола“„Хиспаниола“, соработник на Ливси, Трелони и Џим.
* [[Лонг Џон Силвер]] - главен антагонист во приказната.
* [[Доктор Леcјви]] - еден од протагонистите во приказната, пријател и соработник на Џим.
Анонимен корисник