Чеченија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 544 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| 19,597 (1.8%)
|}
 
==Религија==
Најголемиот број на Чеченци се [[Сунити|Суни]] [[Муслимани]], кои ја конвертирале религијата некаде помеѓу 16 и 19 век. Тие ги следад движењето на муслиманските струења како [[Шафии]], [[Ханафи]] или [[Малики]].
[[Руси]]те се [[православни]], од кои има доста и [[Козаци]] кои исто така се православни.
 
 
{{русија}}