Разлика помеѓу преработките на „Уено (парк)“

Додадени 213 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: he:פארק אואנו)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Внимание}}
'''Уено Парк''' ([[јап.]] 上野公園)е простран јавен [[парк]] лоциран во [[Уено]], дел од подрачјето Таито, [[Токио]], [[Јапонија]]. Го зафаќа просторот на бившотопоранешното светилиште Кенеи-Џи светилиштеџи кое е тесно поврзано со Такогава[[шогун]]от Шогунсод Такогава, кој кој изградил светилиште за да го брани Едозамокот ЗамокотЕдо од североисток, тогаш се сметал за несреќен правец, Светилиштето е уништено за време на БошинБошинската Војнавојна.
 
УеноПаркот ПаркУено бил започнат со грант од Императорот Таишао до градот Токио во 1924. Официјално име на паркот е Уено Оши Коен што во превод значи Уено Империјлен Подарен Парк.
Многу позната статуа на Саиго Такамори додека го шета своет куче стои во овој парк.
Три Музеи (Токио Национален Музеј, Национален Музеј на Науки и Национален Музеј на Западна Уметност) концертна сала Тошо-Гу Светилиште, Шинобозу Езерце со Бензаитен Светилиште, Гојо Светилиште и Уено Зоолошка Градина го прават оваа место во туристичка и рекреативна атракција као за Јапонците така и за странците.
Паркот Уено Парк е дом и на многуте бездомници во Токио.
 
<gallery>
СликаПодатотека:Уено Парк Токио.JPG|Уено ПаркПаркот е атрактивен и за уметнициуметниците
СликаПодатотека:Шинобозу Езерце.JPG|Шинобозу Езерце
СликаПодатотека:Фонтана во центар на Уено Парк.JPG|Фонтана во центар на Уенопаркот Парк
СликаПодатотека:Служење оброк на бездомници во Уено Парк.JPG|Служење оброк на бездомници во Уено Паркпаркот
СликаПодатотека:Статуа на Саиго Такамори и неговото куче.JPG|Статуа на СаигоСајго Такамори и неговото куче
</gallery>
{{commonscatрв|Ueno Park}}
{{Јапонија-никулец}}
 
[[Категорија:Паркови во Токио]]
[[Категорија:Туристички атракции во Токио]]
 
[[ar:حديقة أوينو]]