Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Одземени 20 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава ml:ഡൂസൽഡോർഫ്; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава scn:Düsseldorf)
с (r2.7.3) (Робот: Додава ml:ഡൂസൽഡോർഫ്; козметички промени)
[[Податотека:ISS Dome Düsseldorf Straßensicht.jpg|thumb|right|The [[ИСС-Доме]], стадион за [[хокеј на мраз]] отворен во 2006]]
[[Податотека:LTU-Arena Düsseldorf.jpg|thumb|right|[[Есприт арена]] (поранешно ЛТУ)]]
[[Фудбал|Фудбалскиот]]скиот тим [[Фортуна Диселдорф]], германскиот шампион од 1933, германски победник на Купот на победниците од 1979, 1980 и финалист во Европскиот куп на победниците на куповите во 1979, се натпреварува во втората германска лига ([[2. германска фудбалска Бундеслига]]). Нивниот нов стадион, [[Есприт арена|Есприт арената]]та, отворена во јануари 2005 и има капацитет од 54.500. Диселдорф е еден од деветте градови на [[Светско првенство во 1974|Светското првенство во 1974]], а Рохусклуб Диселдорф е домаќин на светскиот тениски куп од 1978 година.
 
Други спортови во Диселдорф се [[хокеј на мраз]] ([[ДЕГ Метро Старс]], порано ДЕФ - Диселдорфер Ајслауф Гемајншафт, кој игра во новиот [[ИСС-Доме]]) и [[американски фудбал]]. [[Диселдорф Пантер]] се најуспешиот тим во Германија со шест домашни шампионски трофеи и Јуробол 1995. Во прилог на јуниор-програмата, тој е најуспешниот млада фудбалска програма во Германија со тринаесет домашни шампионски титули. [[Рајн Фајр|Рајн Фајр Диселдорф]] беше воспоставен тим во [[НФЛ Европа]] и победи на Ворлд бол двапати во 1998 и во 2000. Диселдорф има успешна [[рагби унија]] (Диселдорф Драгонс), кои играат во регионалнаталига и постојано завршува на првите три места. [[Пинг-понг|Пинг-понгот]]от е исто така игран (Борусија Диселдорф - најуспешниот тим во Германија со Тимо Бол), како и [[ракомет]] (ХСГ Диселдорф), [[кошарка]] (Диселдорф Џајантс), [[бејзбол]] (Диселдорф Сенаторс) и [[Танц|танцот]] (Рот-Вајс Диселдорф).
 
== Образование ==
[[li:Dusseldörp]]
[[hu:Düsseldorf]]
[[ml:ഡൂസൽഡോർഫ്]]
[[mr:ड्युसेलडॉर्फ]]
[[ms:Düsseldorf]]