Разлика помеѓу преработките на „Клодомир“

Додадени 67 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава zh:克罗多米尔; козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава br:Klodomir)
с (r2.7.3) (Робот: Додава zh:克罗多米尔; козметички промени)
'''Клодомир''', исто така наречен и '''Хлодомер''' или '''Клодомер''' (роден околу. 495) бил вториот од четирите синови на [[Клодовик I]], [[Список на франкски кралеви|Крал на Франките]]. По смртта на неговиот татко, во 511, тој го поделил кралството на [[Франки]]те со своите тројца браќа: [[Теудерик I]], [[Хилдеберт I]], и [[Клотар I]]. Иако Теудерик, најстариот, добил повеќе, Клодомир пола од кралството си го поделил со останатите двајца браќа. Тоа било кралството на [[Орлеан]], земено од претходното кралство [[Сијагриус]]. Кралството ги вклучувало градовите [[Тур]], [[Поатје]] и [[Орлеан]]. Клодомир се оженил со [[Гунтека]], со која имал три деца: Теодебалт, Гунтар, и [[Клодоалд]].
 
Во 523–24523–24, веројатно по барање на неговата мајка [[Клотилда]], која барала одмазда за својот внук убиен од страна на [[Зигизмунд од Бургундија]], Клодомир им се приклучил на браќата во воен поход против [[Бургунди]]те. Откако го заробил Зигизмунд, Клодомир се вратил во Орлеан. Сепак, братот на Зигизмунд [[Гондомар од Бургундија|Гондомар]] триумфално се вратил во Бургундија со својата војска потпомогната од неговиот сојузник [[Теодорик Велики]] кралот на [[Остроготи]]те. Тој го масакрирал гарнизонот на Франките кои останале во Бургундија.
 
Клодомир наредил Зигимунд и неговите синови [[Гизалд]] и [[Гондебауд]] да бидат убиени на 1 мај 524. Тогаш тргнал со втор поход против Бургундите. Бил убиен за време на овој воен поход, пролетта или летото истата таа година, во [[Битката кај Везеронс]]. Неговите синови биле оставени да ги чува мајка му додека пак неговата вдовица се омажила со [[Клотер I]]. Клотер, сепак, ги убил децата на Клодомир, иако Клодоалд успеал некако да побегне. Тој подоцна станал опат на [[Ногент]], откажувајќи се од долгата коса, симбол на кралската крв, со цел да си го зачува животот.
 
== Потекло ==
<div style="clear: both; width: 90%; padding: 0; text-align: left; border: none;" class="NavFrame">
<div style="background: #ccddcc; text-align: center; border: 1px solid #667766" class="NavHead">'''Претци на Клодомир'''
</div></div>
 
== Понатамошни четива ==
{{commons cat|Clodomir}}
*[[Bernard Bachrach|Bachrach, Bernard S.]] (1972). ''Merovingian Military Organization, 481&ndash;751481–751''. Minneapolis: University of Minnesota Press, <small>ISBN 0-816608166-6210621-8</small>.
*Geary, Patrick J. (1988). ''Before France and Germany: The Creation and Transformation of the Merovingian World''. Oxford: Oxford University Press, <small>ISBN 0-1950419-458504458-4</small>.
*[[Edward James (historian)|James, Edward]] (1991). ''The Franks''. London: Blackwell, <small>ISBN 0-63114631-87214872-8</small>.
*[[Charles Oman|Oman, Charles]] (1914). ''The Dark Ages, 476&ndash;918476–918''. London: Rivingtons.
*[[John Michael Wallace-Hadrill|Wallace-Hadrill, J. M.]] (1962). ''The Long-Haired Kings, and Other Studies in Frankish History''. London: Methuen.
*Wood, Ian N. (1994). ''The Merovingian Kingdoms, 450&ndash;751450–751''. London: Longman, <small>ISBN 0-58221582-87821878-0</small>.
 
{{s-start}}
{{s-hou|[[Меровинзи|Меровиншка династија]]||495||524}}
{{s-bef|before=[[Клодовик I]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на франкски кралеви|Крал на Орлеан]]|years=511&ndash;524511–524}}
{{s-aft|after=[[Клотер I]]}}
{{end}}
{{Меровинзи}}
 
[[CategoryКатегорија:Меровинзи]]
[[CategoryКатегорија:Франкски кралеви]]
[[CategoryКатегорија:Монарси убиени во војна]]
[[CategoryКатегорија:Родени во 495]]
[[CategoryКатегорија:Починати во 524]]
[[Категорија:Европски монарси од 6 век]]
 
[[sv:Chlodomer]]
[[uk:Хлодомир]]
[[zh:克罗多米尔]]