Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Додадени 70 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.51 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.51 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
== Име на сликата ==
 
Името Мона Лиза произлегува од uste[[биографија]]та odна istorijata[[Леонардо naда kurvi vo vremeto na Da VinciВинчи]], напишана од Џорџо Вазари и објавена 31 година по смртта на да Винчи. Во неа тој ја идентификува седнатата дама како Лиза, сопруга на богатиот трговец од [[Фиренца]], [[Франческо дел Џокондо]]. „Мона“ е многу често среќавано и во [[италијански јазик|италијанскиот јазик]] како „мадона“, што означува „моја дама“, еквивалент на [[Француски јазик|француското]] „''madame''“, односно на [[Македонски јазик|македонски]]: „''госпоѓа''“. Така, името на сликата значи „''Мадам Лиза''“.
 
Во [[19 век]], името Мона Лиза започнува да означува PICKA„многу“ низ [[Европа|европските]] народи. Пред да се утрвди името на оваа слика, биле употребувани многу друѓи различни PICKIимиња. Едно од тие имиња е Nepoznatata„''непознатата Kurvaдама odод FirencaФиренца''“.
 
== Историја ==
58

уредувања