Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Одземени 70 бајти ,  пред 7 години
с (r2.7.3) (Робот: Додава zu:Mona Lisa)
== Име на сликата ==
 
Името Мона Лиза произлегува од [[биографија]]таuste наod [[Леонардоistorijata даna Винчи]]kurvi vo vremeto na Da Vinci, напишана од Џорџо Вазари и објавена 31 година по смртта на да Винчи. Во неа тој ја идентификува седнатата дама како Лиза, сопруга на богатиот трговец од [[Фиренца]], [[Франческо дел Џокондо]]. „Мона“ е многу често среќавано и во [[италијански јазик|италијанскиот јазик]] како „мадона“, што означува „моја дама“, еквивалент на [[Француски јазик|француското]] „''madame''“, односно на [[Македонски јазик|македонски]]: „''госпоѓа''“. Така, името на сликата значи „''Мадам Лиза''“.
 
Во [[19 век]], името Мона Лиза започнува да означува „многу“PICKA низ [[Европа|европските]] народи. Пред да се утрвди името на оваа слика, биле употребувани многу друѓи различни имињаPICKI. Едно од тие имиња е „''непознататаNepoznatata дамаKurva одod Фиренца''“.Firenca
 
== Историја ==
Анонимен корисник