Разлика помеѓу преработките на „Споредбена лингвистика“

нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Споредбена лингвистика (со користење на HotCat))
{{Лингвистика}}
'''Споредбена лингвистика''' или позната и како '''компаративна филологија''' е дел од [[Историска лингвистика|историската лингвистика]] и се занимава со споредување на јазици за да се дознае нивната поврзаност. Јазиците можат да бидат поврзани преку позајмување на [[збор]]ови и преку генетската поврзаност помеѓу јазиците. Генетската поврзаност означува еден стар заеднички јазик од кој произлегле повеќе останати јазици. Споредбената лингвистика ги формира јазичните фамилии и групи, потоа го реконструира заедничкиот јазик за да се добие јасна слика на промените што настанеле при развојот на другите јазици.
{{Лингвистика-никулец}}
 
[[Категорија:Лингвистика]]
 
[[bg:Сравнително-исторически метод (лингвистика)]]
[[zh:比较语言学]]
 
[[Категорија:Споредбена лингвистика|*]]