Разлика помеѓу преработките на „Дијалектологија“

Одземени 94 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: tt:Диалектология)
Проучувањето на дијалектите започнало некаде во втората половина на XX век. Прв проучувач на дијалектите бил Георг Венкер ([[германски јазик|гер.]]Georg Wenker), кој во 1876 започнал да испраќа еден вид на поштенски прашалници низ разни населени места во северна [[Германија]]. Овие писма всушност содржеле една неколку реченици напишани на литературен германски јазик, и место за да се транскриптираат истите на разните наречја т.е. дијалекти. Во наредниот век, дијалектологијата се развила и постанала огромна гранка на лингвистиката.
 
[[Категорија:ЛингвистикаДијалектологија|*]]
[[Категорија:Дијалектологија| ]]
[[Категорија:Дијалекти|*]]
 
[[ar:علم اللهجات]]