Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.1) (Робот: Додава pnb:گن ناں)
}}
Во [[граматика]]та, '''придавка''' е збор чија главна [[синтакса|синтаксичка]] улога е да ги модифицира [[именки]]те или [[заменки]]те, давајќи повеќе информации за именката или заменката. Класичната дефиниција за придавките е дека тие се всушност зборови кои ги означуваат особините на предметите и појавите.
 
 
 
{{лингвистика-никулец}}
{{Зборовни групи}}
 
[[Категорија:Видови зборовиПридавки|*]]
 
[[af:Byvoeglike naamwoord]]