Разлика помеѓу преработките на „Бутан (гас)“

Додадени 19 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува fa:بوتان (هیدروکربن))
с
 
Многу чистите форми на бутанот, особено изобутанот, може да се користат како гасови за ладење во [[Ладилник|ладилниците]], со што ги заменуваат многу штетните за [[Озонска обвивка|озонската обвивка]] [[халометан|хлорофлуоро јаглеводороди]]и.
 
 
{{Алкани}}
 
[[Категорија:Алкани]]