Разлика помеѓу преработките на „Алкан“

Додадени 179 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
* [[Вруцова синтеза|Вруцова (Wurtz) синтеза]] - реакција меѓу алкил и халоген (RX) и натриум,
* [[Грињаров реагенс|Грињаров (Grignard) реагенс]] - Грињаровите реагенси претставуваат алкил магнезиумови халогениди (RMgX). Тие лесно хидролизираат на алан и магнезиум хдроксид халогенид.
 
 
{{Јаглеводороди}}
 
[[Категорија:Алкани|*]]
[[Категорија:Јаглеводороди]]
[[Категорија:Органски соединенија]]
[[Категорија:Функционални групи]]
 
{{Link FA|de}}