Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.694 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава th:เอดดี เมิกซ์)
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
|име name = Еди Меркс
| image = Eddy Merckx Molteni 1973.jpg
|слика =
| caption = Меркс во 1973
|опис =
| alt = A man holding a bicycle. The man's shirt says "Molteni Arcore".
|прекар =
|цело имеfullname = Едуард Луј Жозеф Меркс
| nickname = Канибалот
|роден(а)-датум = [[17 јуни]] [[1945]]
| birth_date = {{Birth date and age|df=yes|1945|6|17}}
|роден(а)-место = Меензел-Кизегем, [[Белгија]]
| birth_place = [[Тилт-Винге]], [[Белгија]]
|починал(а)-датум =
| currentteam = пензиониран
|починал(а)-место =
| discipline = Друмски и велодромски велосипедизам
|земја = {{БЕЛ}}
| role = Возач
|висина = 1.80 m
| ridertype = Универзален возач
|маса = 65 kg
| amateuryears = 1961–1964
|моментален клуб = пензиониран
| amateurteams = Евере Керкхук Спортиф
|дисциплина = друмски велосипедизам<br /> велосипедизам во сала
| proyears = 1965<br>1966–1967<br>1968–1970<br>1971–1976<br>1977<br>1978
|улога = возач
| proteams = Соло-Суперија<br>Пежо-БП<br>Фема<br>Молтени<br>Фиат<br>C&A
|вид на возач = сестран
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
|аматерски години =
:'''[[Тур де Франс]]'''
|аматерски клубови =
::Генерален пласман ([[Тур де Франс 1969|1969]], [[Тур де Франс 1970|1970]], [[Тур де Франс 1971|1971]], [[Тур де Франс 1972|1972]], [[Тур де Франс 1974|1974]])
|професионални години =
::Бодовен пласман (1969, 1971, 1972)
|професионални клубови =
::Планински пласман (1969, 1970)
|значајни победи = [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px]] [[Тур де Франс|Трка околу Франција]], 5 победи, 34 етапи<br />
::Награда за борбеност (1969, 1970, 1974, [[Тур де Франс 1975|1975]])
:[[Податотека:Jersey polkadot.svg|20px]] Најдобар брдски возач (1969, 1970)
::Комбиниран пласман (1969, 1970, 1971, 1972, 1974)
:[[Податотека:Jersey green.svg|20px]] Најдобар спринтер (1969, 1971, 1972)
::34 индивидуални етапи (1969–1975)
:[[Податотека:Jersey red number.svg|20px]] Награда за најагресивен возач (1969, 1970, 1974)
:'''[[Џиро д’Италиа]]'''
[[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] [[Џиро ди Италија|Трка околу Италија]], 5 победи, 24 етапи<br />
::Генерален пласман ([[Џиро д’Италиа 1968|1968]], [[Џиро д’Италиа 1970|1970]], [[Џиро д’Италиа 1972|1972]], [[Џиро д’Италиа 1973|1973]], [[Џиро д’Италиа 1974|1974]])
:[[Податотека:Jersey green.svg|20px]] Најдобар брдски возач (1968)
::Бодовен пласман (1968, 1973)
:[[Податотека:Jersey violet.svg|20px]] Најдобар спринтер (1968, 1973)
::Планински пласман (1968)
[[Податотека:Jersey gold.svg|20px]] [[Вуелта Еспања|Трка околу Шпанија]], 1 победа, 6 етапи<br />
::24 индивидуални етапи (1968–1974)
:[[Податотека:Jersey blue.svg|20px]] Најдобар спринтер (1973)
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Податотека:Jersey white.svg|20px]] Најдобар брдски возсач (1973)
::Генерален пласман ([[Вуелта а Еспања 1973|1973]])
[[Податотека:MaillotMundial.PNG|20px]] Светски првенства, 3 победи<br /> [[Милан-Санремо]], 7 победи<br />[[Трка околу Фландрија]], 2 победи<br />[[Париз-Рубе]], 3 победи<br />[[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]], 5 победи<br />[[Трка околу Ломбардија]], 2 победи<br />[[Меѓународна трка Перно]], 7 победи<br />
::Бодовен пласман (1973)
::Комбиниран пласман (1973)
::6 индивидуални етапи
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]''' <br />
:[[Париз-Ница]]
::Генерален пласман (1969, 1970, 1971)
:[[Тур де Свис]]
::Генерален пласман (1974)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]''' <br />
:[[Светски друмски првенства UCI – Машка друмска трка|Светски друмски првенства]] (1967, 1971, 1974)
:Белгиско национално друмско првенство (1970)
:[[Милано-Сан Ремо]] (1966, 1967, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976)
:[[Трка околу Фландрија]] (1969, 1975)
:[[Париз-Рубе]] (1968, 1970, 1973)
:[[Лиеж-Бастон-Лиеж]] (1969, 1971, 1972, 1973, 1975)
:[[Џиро ди Ломбардија]] (1971, 1972)
:Супер Престиж Перно Интернасионал (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975)
| updated = 8 мај 2007
}}
 
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на {{роден на|17|јуни |1945}} во Меензел-Кизегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{цитирана веб страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
| date = 2005-06-17
| url = http://velonews.com/article/8224
| accessdate = 2008-06-13 }}</ref> Во својата кариера, Меркс победил по 5 пати на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] и [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]], еднапшеднаш на [[Вуелта а Еспања|ТркаТрката околу Шпанија]]. Тој исто така станал светски првак како аматерски и професионален возач и го урнал рекордот во трката на еден час. Победил и на сите трки од [[Класични велосипедски трки|класични трки]], освен на [[Париз-Тур]].<ref name="Vélo, France, November 2000"/>. Тој е познат и како друмски и како велодромски велосипедист во сала.
 
Еди Меркс бил познат како многу други познати во спортисти во другите спортови. Иако, [[Марк Шпиц]] освоиилосвоил 7 златни медали на [[Летни олимписки игри - 1972|Олимписките игри во Минхен]] во 1972, а [[Мохамед Али]] бил неприкосновен на крајот од 1960-тите и 1970-тите, сепак реално, Еди Меркс е најголемиот спортист во тој период во светот.
 
Го нарекувале ''АјншатајнАјнштајн на две педали'' и ''Гигант''.
 
Се чини покрај трката Париз-Тур, единствена друга победа која му недостига е победа на Олимписките игри. На Олимписките игри настапил само еднаш, и тоа на [[Летни олимписки игри - 1964|Олимписките игри во Токио]] во 1964, на кои на уличнатадрумската трка во поединечна конкуренција го освоил 12. место. Подоцна како професионалец и поради крутите аматерски принципи, му било оневозможено да настапи на Олимписките игри.
 
Споредбата со другите великани во [[велосипедизам|велосипедизмот]] е излишна. За разлика од многумина, кои во годината имале 50 натпреварувачки денови, Еди Меркс имал над 200.
, Еди Меркс имал над 200.
 
[[Податотека:Eddy Merckx Molteni 1973.jpg|300px]]
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Додатна литература ==
[[Категорија:Белгиски велосипедисти]]
 
* {{cite book | author=Vanwalleghem, Rik | title=Eddy Merckx: The Greatest Cyclist of the 20th century | publisher=Boulder | year=1996| isbn= 1-884737-22-6 }}
* {{cite book | author=Vanwalleghem, Rik | title=Eddy Merckx, mijn levensverhaal : de ware selfmade man als wielrenner en als zakenman {{nl icon}} | publisher=Helios| year=1989| isbn= 90-289-1465-X }}
* {{cite book | author=Rosier, Erik | title=Eddy Merckx {{nl icon}} | publisher=Franco-Suisse| year=1973| oclc = 57423874 }}
* {{cite book | author=Cornand, Jan and Blancke, Andre | title=Hoe Merckx de tour verloor / wielerseizoen 1975 van A tot Z {{nl icon}} | publisher=Het Volk| year=1975}}
 
{{s-start}}
{{s-sports}}
{{succession box |
before=[[Јан Јансен (велосипедист)|Јан Јансен]] |
title= Победник на [[Париз-Рубе]]|
after=[[Валтер Годфрот]] |
years=[[Париз-Рубе 1968|1968]]}}
{{succession box |
before=[[Валтер Годфрот]] |
title= Победник на [[Париз-Рубе]]|
after=[[Роже Росиер]] |
years=[[Париз-Рубе 1970|1970]]}}
{{succession box |
before=[[Роже де Влеминк]] |
title= Победник на [[Париз-Рубе]]|
after=[[Роже де Влеминк]] |
years=[[Париз-Рубе 1973|1973]]}}
{{s-end}}
 
{{Persondata <!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
| NAME = Меркс, Еди
| ALTERNATIVE NAMES = Меркс, Едуард Луј Жозеф
| SHORT DESCRIPTION = друмски велосипедист
| DATE OF BIRTH = 17 јуни 1945
| PLACE OF BIRTH = Тилт-Винге, Белгија
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Меркс, Еди}}
[[Категорија:Родени во 1945 година]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Белгиски велосипедисти]]
[[Категорија:Белгиски етапни победници на Тур де Франс]]
[[Категорија:Белгиски етапни победници на Вуелта а Еспања]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 1964]]
[[Категорија:Белгиски етапни победници на Џиро д‘Италиа]]
[[Категорија:Победници на Џиро д‘Италиа]]
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Белгија]]
[[Категорија:Победници на пролози на Тур де Франс]]
[[Категорија:Победници на Тур де Франс]]
[[Категорија:Етапни победници на Тур де Свис]]
[[Категорија:Велодромски велосипедисти]]
[[Категорија:Светски прваци UCI]]
[[Категорија:Победници на Вуелта а Еспања]]
 
[[als:Eddy Merckx]]