Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Додадени 56 бајти ,  пред 9 години
с
ситна поправка
с (Робот: Додава la,ru,uk; брише: pl:Kastoria,simple:Kastoria,tr:Kesriye,ar:كاستوريا,it:Kastoria,sv:Kastoria (strongly connected to mk:Костур (Грција)))
с (ситна поправка)
мапа = GreeceKastoria.png|
периферија = [[Западна Македонија (периферија)|Западна Македонија]] |
главен_град = [[Костур (Грција)|Костур]]|
население = 53584 |
население_од = 2005|
}}
 
'''Костур''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Καστοριάς'') е [[префектури на Грција|префектура]] во [[Грција]]. Нејзиниот главен град е градот [[Костур (Грција)|Костур]]. Релјефот на префектурата е претежно планински, што ја прави една од најмалку населените префектури во Грција.
 
== Географија ==
94

уредувања