Рап: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: lb:Rap)
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}
'''Рап''' е вид на музика во која се рецитира и мора да содржи рими. Постои андерграунд и комерцијален рап. Во комерцијалниот рап спаѓаат оние артисти кои го прават за пари, слава, публицитет..додека андерграундот се прави чисто од љубов кон музката. Артистот ја презентира вистината, своето животно патешествие, инспириран од неисцрпните патеки на животот.
Во Македонија подобри андерграунд рап групи/артисти се : [[Легијата]], [[D.N.S. Ekipa]], Подземјето, [[Екипата]], [[Т-Клан]], [[С.В.П.]], [[Црна Тачка]], [[ParadoX]], [[K-Kлан]], [[П.У.К.А. Козметика]],[[Strajk]] [[Единствена Опција]], [[Исток-Запад]] (Желе и Мане), [[Клан Исток]], [[Токсикологија]], [[Стиховен Калибар]], Чиста Околина 2win_necko и т.н.
Попознати комерцијални рап групи/артисти се [[Врчак]], [[Тони Зен]], [[Слаткар]], [[DNK]]..
 
Анонимен корисник