Разлика помеѓу преработките на „Теорија на книжевноста“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: tl:Teoriyang pampanitikan)
с
**[[Мишел Фуко]], [[Роланд Барт]], [[Жил Делез]], [[Феликс Гатари]] и [[Морис Бланшот]]
*[[Пост-структурализам]] – термин за различни теоретски пристапи (како деконструкција), кои ја критикуваат или одат подалеку од аспирациите на структурализмот и создаваат рационална наука за културата според моделот на лингвистиката и на други дискурсни и естетски формации
**[[Мишел Фуко]], [[Роланд Барт]], [[Јулија КристеваКрстева]]
*[[Психоанализа]] (види психоаналитичка литературна критика) – ја истражува улогата на свесното и несвесното во литературата вклучувајќи ја и онаа на авторот, читателот или ликовите во текстот
**[[Зигмунд Фројд]], [[Жак Лакан]], [[Харолд Блум]], [[Славој Жижек]], [[Виктор Тауск]]