Разлика помеѓу преработките на „Т (кирилица)“

Додадени 96 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава af:Т (Cyrillies))
Image=|
}}
'''Буквата Т''' ([[кирилица]]: {{Script|Cyrs|т}}; [[глаголица]]: [[Податотека:Glagolitic tverdo.svg|10px]]) е 23 буква од [[македонска азбука|македонската азбука]]. Буквата ја има во сите кирилични азбуки и скоро секаде има иста звучна вредност /t/. Буквата има потекло од грчката азбука, и често се меша со латиничната буква T со која имаат иста форма и иста звучна вредност.
 
{{Писмо-никулец}}
{{Никулец за кирилична буква}}
 
[[Категорија:Македонска азбука]]