Ла Конвенсион (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
r2.7.3) (Робот: Додава xmf:ლა-კონვენსიონი (პროვინცია); козметички промени
с (r2.7.1) (Робот: Додава de:La Convención)
с (r2.7.3) (Робот: Додава xmf:ლა-კონვენსიონი (პროვინცია); козметички промени)
|imagesize = 240px
|image_caption = [[Чокеквирао]]
|name=Ла Конвенсион<br /> La Convención
|capital = [[Квилабамба]]
|pop = 165415
'''Ла Конвенсион''' (''La Convención'') е покраина во [[регионот Куско]]. Таа е најголема покраина во регионот и главен град на покраината е [[Квилабамба]].
 
== Административна поделба ==
Покраината е поделена на десет окрузи. Окрузите и главните градови се:
 
[[it:Provincia di La Convención]]
[[ka:ლა-კონვენსიონი (პროვინცია)]]
[[xmf:ლა-კონვენსიონი (პროვინცია)]]
[[nl:La Convención]]
[[pt:Convenção (província)]]