Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен систем на мерни единици“

с
r2.7.3) (Робот: Додава frr:SI-Süsteem; козметички промени
с (r2.6.4) (Робот: Менува vec:Sistema Internasional)
с (r2.7.3) (Робот: Додава frr:SI-Süsteem; козметички промени)
|'''s'''
|[[време]]
|Единицата за време претставува траење од точно 9192631770 периоди од [[зрачење|зрачењето]]то кое одговара на преминот меѓу две [[хиперфино ниво|хиперфини нивоа]] од [[основна состојба|основната состојба]] на атомот на [[цезиум]] - 133 на температура од 0 К (13. CGPM (1967-1968) Резолуција 1, CR 103).
|-
|[[метар]]
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:SI единици| ]]
[[nl:SI-stelsel]]
[[ja:国際単位系]]
[[frr:SI-Süsteem]]
[[no:SI-systemet]]
[[nn:SI-systemet]]