Лујџи Пирандело: Разлика помеѓу преработките

Додадени 72 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Луиџи Пирандело на Лујџи Пирандело)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox writer
| name = ЛуиџиЛујџи Пирандело
| image = Luigi Pirandello.jpg
| birthdate = {{birth date|1867|6|28|mf=y}}
| awards ={{awd|[[Нобелова награда за литература]]|1934}}
}}
'''ЛуиџиЛујџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], {{роден на|28|јуни|1867}} - [[Рим]], {{починал на|10|декември|1936}}), италијански писател, драматург и поет. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „[[Шест лица го бараат писателот]]“, „Хенри IV“ , "Секој на свој начин" и романите „Покојникот Матија Паскал“ и "Еден, ниеден и сто илјади".
 
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.
 
==За творештвото==
ЛуиџиЛујџи Пирандело го превртил традиционалниот однос на театарот и стварноста. Во драмата „[[Шест лица го бараат писателот]]“, сцената се претвора во место каде се случува вистинскиот живот. Како [[Марсел Пруст]], така и Пирандело тврди дека уметноста е повредна од животот, и дека смислата на животот постои само во уметноста.
 
==Наводи==
{{Никулец за биографија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пирандело, Лујџи}}
[[Категорија:Италијански писатели]]
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за литература]]