Разлика помеѓу преработките на „Поградец (округ)“

Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Менува fa:پوگرادتس; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава ca:Districte de Pogradec)
с (r2.7.3) (Робот: Менува fa:پوگرادتس; козметички промени)
[[FileПодатотека:AlbaniaPogradec.png|right|Поградец.]]
 
'''Округот Поградец''' ({{lang-sq|Rrethi i Pogradecit}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија и има значително македонско малцинство. Округот има население од 70,575 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09}}</ref>и површина од 725&nbsp;km². Во округот се наоѓаат следните општини:
*[[Велчане]]
 
== Населени места ==
 
*[[Аларуп]]
*[[Одуниште]]
 
== Наводи ==
{{Reflist}}
 
{{coord|40|55|N|20|35|E|display=title|scale:200000}}
{{Албанија-никулец}}
[[Category:Окрузи во Албанија]]
 
{{Окрузи во Албанија}}
 
[[CategoryКатегорија:Окрузи во Албанија]]
 
[[bg:Поградец (окръг)]]
[[es:Distrito de Pogradec]]
[[eo:Distrikto Pogradec]]
[[fa:پوگرادِتسپوگرادتس]]
[[fr:District de Pogradec]]
[[gl:Distrito de Pogradec]]