Разлика помеѓу преработките на „Архитектонски поредок“

с (r2.7.1) (Бот Додава: be:Архітэктурны ордар)
Прирачникот „[[Десет книги за архитектурата]]“ (''De Architectura'') на римскиот писател [[Витрувиј]] е единсвеното пишано дело на тема архитектура кое е зачувано од антиката. По неговото откривање во XV век, Витрувиј веднаш почнал да се смета за врвен авторитет за класичните редови и архитектурата воопшто.
 
[[Ренесанса|Ренесансните]] и [[барок]]ните италијански архитекти ги засновале своите правила на делото на Витрувиј. На ова додадени се правилата за надредување на класичните редови и точните пропорции на редовите до најситен детал.н
 
== Модернистички приоди ==
Анонимен корисник