Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Додаден 161 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Richard and Cosima Wagner.jpg|мини|десно|Вагнер со сопругата Козима]]
'''Рихард Вагнер''' ([[герм.]] ''Richard Wagner'', [[22 мај]] [[1813]] – [[13 февруари]] [[1883]]) бил генијален [[музичар]], иноватор во [[хармонија (музика)|хармонијата]], создавјќи сопствени верзии на ''Gesamtkuntswerk'', драмски композиции во кои сите уметности биле споени во едно. Како човек тој бил подготвен да ја жртвува својето семејство и пријателите за каузата на својата [[музика]]. Неговиот [[антисемитизам]] го привлекол вниманието кон идеите за неговата работа како музичар. Во своите творби ги обработувал германските [[митологија|митолошки]] ликови, а внесувал и многу патриотски чувства. Во подоцнежниот период од кариерата, Вагнер ја уживал поддршката од кралот [[Лудвиг Втори]] од [[Баварија]] и бил во можност да создаде свој театар и фестивал во [[Баварија|баварискиот]]баварскиот град [[Бајројт]]. Тој ја развил употребата на „лајтмотив” (главен мотив) како основа на музичката творба. Неговиот прелудиум за трагичната љубов на Тристан и Изолда на светот му донел еден нов вид на хармонија.
 
== Опери и музички драми ==
Вагнер, кој работел како [[диригент]] го доживеал првиот успех во 1842, во [[Дрезден]] со [[опера]]та „Риенци”„Риенци“, базирана на новелата од Едвард Булвер-Литон. Една година подоцна, во 1843, со „Летачкиот„Летечкиот Холанѓанец”Холанѓанец“, напишана според легенда запишана од Хајне за Холанѓанецот-дух кој пловел преку морињата, сѐ додека не ја нашол вистинската љубов. „Тенхаузер”„Танхаузер“, во кој се зборува за средновековниот трубадур Танхаузер, била изведена во Дрезден во 1845. Вагнеровата вмешаност во револуцијата од 1848 и бегството од Дрезден го довеле до следното драмско дело, „Лохенгрин”„Лоенгрин“, во Вајмар. Четирите опери од тетралогијата „Прстенот на Нибелунзите”Нибелунзите“ - „Златото„Рајнско на Рајна”злато“, „Валкира”„Валкири“, „Самракот на боговите”боговите“ и „Зигфрид”„Зигфрид“ се ремек-дела на драмското и музичкото достигнување на Рихард Вагнер. Други негови драмски дела се „Тристан и Изолда”Изолда“, „Пејачите„Нирнбершките од Нирнберг”мајстори-пејачи“, и последното дело, „Парсифал”„Парсифал“.
 
== Оркестарска музика ==
Најпознатите Вагнeрови [[оркестар|оркестарски]] композиции се „Жртвуваната идила”, напишана за неговата втора жена, и „Козима”, за нелигитимната ќерка на Лист и поранешна жена на Рихард Вагнер.
 
== Поврзано ==
* [[Бајројтски фестивал]]
* [[Бајројтски фестивалски театар]]
* [[Тристанов акорд]]