Култ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 87 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип. Се занимава, главно, со проблемите на индивидуата, како што е болеста, оттуѓеноста и сл. Религиозните чувства кај култот се изразуваат преку поегзотични ритуали од оние на другите религиозни облици. Добар пример за култот е сатанизмот.Имаме грешка.извинете.Треба да биде куртови не култови (кур)
 
 
 
{{Никулец од областа на религијата}}
 
[[Категорија:РелигијаСоцијална психологија]]
[[Категорија:Религија и општество]]
 
[[ar:طائفة]]