Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

Додадени 145 бајти ,  пред 9 години
слика
с (r2.7.1) (Бот Додава: pl:Haymarket Riot)
(слика)
 
== Судење и егзекуции ==
[[Image:Haymarket Martyr's Memorial.jpg|thumb|Споменик за жртвите на Хајмаркетските немири, Чикаго]]
 
Во врска со убиството на полицаецот Деган се обвинети осуммнина кои непосредно или посредно биле поврзани со организирањето на собирот. Тоа се: [[Август Спис]], [[Алберт Парсонс]], [[Адолф Фишер]], [[Џорџ Енгел]], [[Луис Линг]], [[Михаел Шваб]], [[Самуел Филден]] и [[Оскар Небе]]. Од нив петмина се германски имигранти, а уште еден со германско потекло.