Разлика помеѓу преработките на „Основи на математиката“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: uk:Криза основ математики)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Основи на математиката''' е израз кој понекогаш се употребува во некои полиња на самата [[математика]], имено за [[математичка логика|математичката логика]], [[аксиоматска теорија на множествата|аксиоматската теорија на множествата]], [[доказна теорија|доказната теорија]], [[теорија на моделите|теоријата на моделите]] и [[теорија на рекурзијата|теоријата на рекурзијата]]. Меѓутоа потрагата по основите на математиката е централно прашање на [[философија на математиката|философијата на математиката]]: На која фундаментална основа можат [[Тврдење|математичките искази]] да се сметаат за [[вистина|точни]]?