Разлика помеѓу преработките на „Глазгов“

Одземени 14 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: ar:غلاسغو)
|constituency_scottish_parliament10= [[Спрингбурн (Шкотски парламент)|Спрингбурн]]
|website= [http://www.glasgow.gov.uk/ www.glasgow.gov.uk]}} <!-- Infobox ends -->
'''Глазгов''' е најголемиотнајголем град во [[Шкотска]] и трет најнаселенпо градголемина во [[Обединетото Кралство]]. Целосното име на градот е Град Глазгов и е најнаселена единица од сите 32 шкотски територијални единици. Градот се наоѓа на реката Клајд во западна Шкотска. Глазгов се протега на 175 км2 и има население од 580,690 жители.
== Историја ==