Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

нема опис на уредувањето
с
'''Александар Бујнов''' ([[1879]] - [[1924]]) e бугарски [[револуционер]], активист на [[ВМОРО]].
 
Бујнов е роден во Шумен, [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
Актер во [[Софија]]. Беше приврзаник на [[Јане Сандански]]. Во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]] е избран за пратеник на [[Народна федеративна партија |Народната федеративна партија]] во Отоманскиот парламент. Убиен е во [[1924]] каj село Добриниште, Разлог, [[Пиринска Македонија]].
 
Бујнов во [[1903]] влегува во ТМОРО. Беше близок соработник на [[Јане Сандански]]. По [[Младотурска револуција |Младотурската револуција]] е еден од основачите на [[Народна федеративна партија |Народната федеративна партија]], а во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]], е избран за пратеник на НФП во Отоманскиот парламент.
 
Убиен е во септември [[1924]] каj село Добриниште, Разлог, [[Пиринска Македонија]], од страна на приврзаниците на [[Тодор Александров]].
 
{{Никулец}}
6.248

уредувања