Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 120 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.3 (разговор), вратено на последната верзија на TXiKiBoT)
[[Податотека:Montmartre jms.jpg|thumb|250px|'''Монмартр''' виден од [[центарот Жорж Помпиду]]]]
[[Податотека:Quartier Montmartre.jpg|лево|200px|'''Кварт Монмартр''', [[Париз]], 2002]]
'''Монмартр''' е рид (или на француски: ''butte Montmartre'') со висина од 130 метри, кој се наоѓа на север од [[Париз]] во [[XVIII округ]], од десната страна на реката [[Сена]].
Ридот на кој се наоѓа Монмартр е највисоката точка на Париз; за да се стигне до врвот се користи [[фуникулар]]от или пак се искачуваат 222 скали. Сепак, највисоката улица во Париз е улицата на Телеграфот во [[XX округ]]. Монмартр е познат најмногу по Базиликата [[Сакр-Кер]] која се наоѓа на неговиот врв и како место за ноќен живот, познато по славните паришки [[кабаре]]а.