Разлика помеѓу преработките на „ФК Валенсија“

Додадени 2.785 бајти ,  пред 8 години
ситна поправка
с (r2.6.5) (Робот: Додава ga:Valencia Club de Fútbol)
(ситна поправка)
 
Освен [[Лилјак|лилјакот]] кој е [[симбол]] на [[град|градот]] Валенсија, логото на клубот е составено и од боите на знамето на Автономниот регион Валенсија во Шпанија, а тоа се сината, црвената и жолтата [[боја]].
 
==Тековен состав==
 
 
{{Fs start}}
{{Fs player|no=1|nat=BRA|pos=GK|name=[[Diego Alves Carreira|Диего Алвеш]]}}
{{Fs player|no=2|nat=ESP|pos=DF|name=[[Bruno Saltor Grau|Бруно Салтор]]}}
{{Fs player|no=3|nat=NED|pos=DF|name=[[Hedwiges Maduro|Хедвигес Мадуро]]}}
{{Fs player|no=4|nat=FRA|pos=DF|name=[[Adil Rami|Адил Рами]]}}
{{Fs player|no=5|nat=TUR|pos=MF|name=[[Mehmet Topal|Мехмет Топал]]}}
{{Fs player|no=6|nat=ESP|pos=MF|name=[[David Albelda|Давид Албелда]]|other=[[captain (association football)|captain]]}}
{{Fs player|no=7|nat=BRA|pos=FW|name=[[Jonas Gonçalves Oliveira|Жонас]]}}
{{Fs player|no=8|nat=ALG|pos=MF|name=[[Sofiane Feghouli|Софиан Фегули]]}}
{{Fs player|no=9|nat=ESP|pos=FW|name=[[Roberto Soldado|Роберто Солдадо]]|other=[[Captain (association football)|vice-captain]]}}
{{Fs player|no=10|nat=ARG|pos=MF|name=[[Éver Banega|Евер Банега]]}}
{{Fs player|no=11|nat=ESP|pos=FW|name=[[Aritz Aduriz|Ариц Адурис]]}}
{{Fs player|no=12|nat=ESP|pos=DF|name=[[Antonio Barragán|Антонио Бараган]]}}
{{Fs player|no=17|nat=ESP|pos=DF|name=[[Jordi Alba|Жорди Алба]]}}
{{Fs player|no=16|nat=ESP|pos=MF|name=[[Sergio Canales|Серхио Каналес]]|other=На заем од [[Реал Мадрид]]}}
{{Fs mid}}
{{Fs player|no=13|nat=ESP|pos=GK|name=[[Vicente Guaita|Висенте Гуаита]]}}
{{Fs player|no=14|nat=ARG|pos=MF|name=[[Pablo Piatti|Пабло Пјати]]}}
{{Fs player|no=15|nat=ESP|pos=DF|name=[[Ángel Dealbert|Анхел Деалберт]]}}
{{Fs Player|no=21|nat=ESP|pos=MF|name=[[Daniel Parejo|Даниел Парехо]]}}
{{Fs player|no=22|nat=FRA|pos=DF|name=[[Jérémy Mathieu|Жереми Матје]]}}
{{Fs player|no=23|nat=POR|pos=DF|name=[[Miguel Monteiro|Мигел Монтеиро]]}}
{{Fs player|no=24|nat=ARG|pos=MF|name=[[Тино Кошта]]}}
{{Fs player|no=18|nat=ESP|pos=DF|name=[[Виктор Руис]]}}
{{Fs player|no=20|nat=POR|pos=DF|name=[[Рикардо Кошта]]}}
{{Fs Player|no=19|nat=ESP|pos=MF|name=[[Pablo Hernández Domínguez|Пабло Ернандес]]}}
{{Fs end}}
 
===На заем===
{{Fs start}}
{{Fs player|no=|nat=ESP|pos=GK|name=[[Miguel Ángel Moyà|Мигел Анхел Моја]] |other=во [[Getafe CF|Хетафе]]}}
{{Fs player|no=|nat=ESP|pos=MF|name=[[Miguel Alfonso Herrero|Мичел]] |other=во [[Hércules CF|Еркулес]]}}
{{Fs player|no=|nat=ARG|pos=MF|name=[[Alejandro Damián Domínguez|Чори Домингес]] |other=во [[Club Atlético River Plate|Ривер Плата]]}}
{{Fs player|no=|nat=HON|pos=MF|name=[[Anthony Lozano|Антони Лосано]] |other=во [[CD Alcoyano|Алкојано]]}}
{{Fs end}}
 
 
==Химна==
49

уредувања