Разлика помеѓу преработките на „Морис Метерлинк“

нема опис на уредувањето
Познати негови дела се: стихозбирката „''Стаклена градина''“, пиесата „''Принцезата Мален''“, драмите „''Пелеас и Мелисанда''“, „''Мона Вана''“ и „''Сина птица''“. Во [[1913]] година ја доби [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за [[литература]].
 
{{Нобелова награда за литература 1901-1925}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Белгиски писатели]]
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за литература]]