Размножување: Разлика помеѓу преработките

Одземени 132 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.150 (разговор), вратено на последната верзија на Brest
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.150 (разговор), вратено на последната верзија на Brest)
Ако многу ја сакате информатиката немојте да читате нема да ви помогне.
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Размножувањето''' (или [[репродукција]]) претставува основен белег на живите [[Организам|организми]]. Со овој процес организмите создаваат [[потомство]] слично или идентично на себе. На овој начин се одржува континуитетот на [[живот]] на [[Земја]]та. Размножувањето е карактеристично за сите видови организми (од [[вируси]] до [[човек]]). Преку процесот на размножување, [[родители]]те ги пренесуваат [[Наследни фактори|наследните фактори]] на своето потомство. Во основата на репродукцијата лежи [[Делба на клетките|делбата на клетките]]. Генерално,има два типа на размножување:[[Бесполово размножување|бесполово]] и [[Полово размножување|полово]].