Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Одземени 3 бајти ,  пред 8 години
 
== Историja ==
Според турски документи од [[1626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немуслимански фамилии (ханета). Кон краjот на 19 век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 [[Aлбанци]].
 
== Економија ==