Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Одземени 289 бајти ,  пред 8 години
 
== Историja ==
Според турски документи од [[1626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немуслимански фамилии (ханета)<ref>Турски. извориКон закраjот българскатана история,19 т.век VІІ,Првце Софиявеќе 1986било наполно албанско село во Тетовска каза, с.во 335кое </ref>.живеалe 70 [[Aлбанци]]
 
Кон краjот на 19 век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 [[Aлбанци]] <ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902]</ref>.
 
== Економија ==