Размножување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 132 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.16 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
Нема опис на уредувањето
Ако многу ја сакате информатиката немојте да читате нема да ви помогне.
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Размножувањето''' (или [[репродукција]]) претставува основен белег на живите [[Организам|организми]]. Со овој процес организмите создаваат [[потомство]] слично или идентично на себе. На овој начин се одржува континуитетот на [[живот]] на [[Земја]]та. Размножувањето е карактеристично за сите видови организми (од [[вируси]] до [[човек]]). Преку процесот на размножување, [[родители]]те ги пренесуваат [[Наследни фактори|наследните фактори]] на своето потомство. Во основата на репродукцијата лежи [[Делба на клетките|делбата на клетките]]. Генерално,има два типа на размножување:[[Бесполово размножување|бесполово]] и [[Полово размножување|полово]].
Анонимен корисник