Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

с
Отстрането уредувањето на 46.217.67.5 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 46.217.67.5 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
== Биографија ==
[[Податотека:Ченто како момче.jpg|мини|десно|Ченто како младо момче]]
Роден е на 17 август 1902 година во [[Прилеп]]<ref>[http://www.mn.mk/aktuelno/398-metodija-andonov-cento Методија Андонов - Ченто]</ref> во близина на денешниот фудбалски стадион како прво здраво дете по неколкуте починати деца на неговите родители Андон, кој бил по потекло од тетовскотоприлепското село (Брвеница)[[Леништа]], и Захарија (Зака), која била по потекло од прилепското село [[Плетвар]]. Уште од најрана возраст, работел по прилепските тутунски и афионски полиња{{факт}}. Во младоста бил одличен и истакнат гимнастичар. Завршил средно трговско училиште во Прилеп и во [[1926]] година отвора бакалско-угостителски дуќан и си обезбедува пристојна егзистенција. На [[25 март]] [[1930]] година, во [[Нови Сад]], склучува граѓански брак со Василка Спирова Поп-Атанасова. Тоа предизвикува бурни реакции во конзервативната прилепска средина и по враќањето на младите во Прилеп, на [[5 мај]] тие се казнети со по 20 дена затвор поради вонбрачно живеење. Со Василка, Ченто има четири деца, кои и денес се живи. Најстариот син, [[Илија Андонов - Ченто]], во 1990-те има напишано биографија за својот татко.
 
== Политичка активност пред Втората светска војна ==