Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Робот: Додава uk:Битва при Лепанто)
с
casualties2=20,000 мртви<ref name="ReferenceA" />, повредени или заробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', p. 88</ref><br />137 уништени бродови<br />50 потонати бродови<br />10,000 ослободени робови (христијани)
}}
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
'''Битката кај Лепанто''' е поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски залив|Патрискиот залив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], во која влегувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
{{наводи}}
 
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
{{DEFAULTSORT:Лепанто 1571}}
 
[[Категорија:Италија во 16 век]]
[[Категорија:Европа во 1571 година]]