Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Додадени 899 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{наводи}}
 
{{s-start}}
{{Отоманска-никулец}}
{{s-hou|[[Отоманска династија]]||1258||1324}}
{{s-reg|}}
{{s-bef|before=[[ертугрул]]}}
{{s-ttl|title=[[Каји (племе)|Лидер на племето Каји]]|years=1281–1299}}
{{s-non|reason=станал султан|reason2=[[Османлиска империја]]}}
{{s-new|reason=[[Османлиска империја|Основање]]}}
{{s-ttl|title=[[Список на османлиски султани|султан на Отоманската империја]]|years=1299–1324}}
{{s-aft|after=[[Орхан I]]}}
{{end}}
 
{{Commons category|Osman I}}
 
{{Persondata <!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]]. -->
| NAME = Осман 1
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION =
| DATE OF BIRTH = 1258
| PLACE OF BIRTH = [[Согут]], [[Анадолија]]
| DATE OF DEATH = 1324
| PLACE OF DEATH = [[Согут]], [[Анадолија]]
}}
 
{{Отомански султани}}