Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Додадени 192 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
|name =Осман
|title = [[Султан]] на [[Отоманската Империја]]
|image = [[Податотека:I Osman Gazi.jpg|200px]]
|caption =
|reign = 1299–1324
 
== Владеење ==
[[File:Osman I area map.PNG|thumb|десно|300px|Империјата во времето на Осман I]]
 
Владеењето на Осман го означува официјалниот почеток на владеењето на династијата на [[Отоманци]]те во Отоманската Империја, која постоела шест векови. Осман на чело дошол во 1281 година. Се оженил со ќерка на богатиот бег Омер од кој брак се родил наследникот [[Орхан I]]. Во тоа време биле регрутирани голем број на војници од исламскиот свет за да се борат против се повеќе слабата Византија. Турското население во Анадолија значително се зголемило по доаѓањето на голем број на бегалци кои бегале од Монголската инвазија. Под негово раководство овие борци многу бргу се покажале како сериозна сила и темелите на новата империја биле многу бргу поставени.
 
Осман починал во [[1326]] година во [[Согут]]. Негов наследник станал неговиот син [[Орхан I]]. Посмртно ја добил титулата Гази, односно свет исламски војник од страна на своите наследници. Во времето кога новиот султан се качил на престолот, неговите поданици го благословиле со зборовите ''Да бидеш голем како Осман''.
 
[[File:Bursa 7092.jpg|thumb|десно|250px|Гробот на Осман I]]
== Тестамент ==