Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Додадени 414 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
== Тестамент ==
 
{{cquote|"Сине! Биди внимателен во врска со верските прашања пред сите други. Врз основа на верските прописи изгради силна држава. Религиозните прашање не ги препуштај на невнимателни, неискусни и грешни луѓе. И исто така не ја препуштај државната администрација на такви луѓе, зошто тие немаат страв од Алах и неможат да бидат лојални. Научниците, уметниците се моќта на државната структура. Однесувајте се кон нив со добрина и чест... Како главна цел постави си ги религиозните и политичките обврски. Земи поука од мене, кога дојдов на овие места како слаб лидер и стигнав со божја помош до успехот. Не двоуми се да ги известиш и твоите следбеници на овој начин. Заштити се од инвазијата на непријателот и од неговата суровост а задоволи го народот и нивната војла<ref>[http://www.osmanli700.gen.tr/english/sultans/01index.html His testament]</ref>}}
 
 
Мечот на Осман ([[турски]]: ''Taklide-Seif''<ref>{{cite journal | last = M'Gregor | first = J. | year = 1854 | month = July | title = The Race, Religions, and Government of the Ottoman Empire | journal = The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art | volume = 32 | pages = p. 376 | publisher = Leavitt, Trow, & Co. | location = New York | oclc = 6298914 | url = http://books.google.com/?id=1MYRAAAAYAAJ&printsec=toc#PPA376,M1 | accessdate = 2009-04-25}}</ref>) претставувакл важна реликва во земјата во времето кога биле крунисувани новите султани на [[Отоманската Империја]]<ref>[[#Has07|Hasluck 2007]], pp. 604–622</ref>. Оваа традиција започнала уште во времето на воената кампања на Осман а била извршена од страна на неговиот шејк Едебали. Овој меч се наоѓа во гробниот комплекс во Ејуп, на Златниот Рог во Константинопол.
 
== Потомство==
 
Во 1280 година се оженил со [[Малхун Хатун]], ќерка на Абдулазис Бег. Тој исто така се оженил и со ќерката на шејкот Едебали, Бала Хатун.
 
# [[Орхан I]]
# Пазарли Бег
# Чобан Бег
# Хамид Бег
# Аледин Бег
# Мелик Бег
# Савчи Бег
 
== Наводи ==