Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Додадени 678 бајти ,  пред 8 години
== Тестамент ==
{{cquote|"Сине! Биди внимателен во врска со верските прашања пред сите други. Врз основа на верските прописи изгради силна држава. Религиозните прашање не ги препуштај на невнимателни, неискусни и грешни луѓе. И исто така не ја препуштај државната администрација на такви луѓе, зошто тие немаат страв од Алах и неможат да бидат лојални. Научниците, уметниците се моќта на државната структура. Однесувајте се кон нив со добрина и чест... Како главна цел постави си ги религиозните и политичките обврски. Земи поука од мене, кога дојдов на овие места како слаб лидер и стигнав со божја помош до успехот. Не двоуми се да ги известиш и твоите следбеници на овој начин. Заштити се од инвазијата на непријателот и од неговата суровост а задоволи го народот и нивната војла<ref>[http://www.osmanli700.gen.tr/english/sultans/01index.html His testament]</ref>}}
 
== Мечот на Осман ==
 
Мечот на Осман ([[турски]]: ''Taklide-Seif'') претставувакл важна реликва во земјата во времето кога биле крунисувани новите султани на Отоманската Империја. Оваа традиција започнала уште во времето на воената кампања на Осман а била извршена од страна на неговиот шејк Едебали. Овој меч се наоѓа во гробниот комплекс во Ејуп, на Златниот Рог во Константинопол.
 
== Наводи ==