Разлика помеѓу преработките на „Централна Африка“

Одземени 248 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{разликување|Централноафриканска Република}}
[[File:Political map of Central Africa mk.svg|thumb|right|350px|Карта на Централна Африка.]]
[[File:Political map of Central Africa according UN mk.svg|мини|десно|350px|Карта на Централна Африка според ООН.]]
[[Податотека:LocationCentralMiddleAfrica.png|мини|десно|350px|
{{легенда|#3a963a|Централна Африка}}
{{легенда|#5cd65c|Средна Африка (подрегион на [[ООН]])}}
{{легенда|#00ff3c|[[Федерација на Родезија и Њасаленд|Централноафриканска Федерација]] (укината)}}]]
'''Централна Африка''' е средишен [[регион]] во [[Африка]] во кој влегуваат [[Бурунди]], [[ДР Конго]], [[Руанда]], [[Централноафриканска Република|Централноафриканската Република]] и [[Чад]].