Разлика помеѓу преработките на „Лексика“

Додадени 27 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
{{Лингвистика}}
'''Лексиката''', зборовниот фонд на еден [[јазик]] се собира и се подготвува во рамките на книгите наречени течници. Тие се основното помагало при изучувањето на лексичкиот состав на еден јазик сепак со огелд на тоа дека постојат речници од најразличен вид тие можат да послужат и при други видови изучувања.
'''лексикографијата е науката која се занимава со подготвување и пишување на реченици од различен вид.'''