Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

нема опис на уредувањето
с
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]] година во [[Битола]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]]. Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]].
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) и [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).
 
== Кариера ==
Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]].
Како театарски режисер, има поставено преку 160 постановки во Република Македонија, [[Србија]], [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Словенија]], [[Бугарија]], [[Романија]], [[Полска]] и други држави, како и четири постановки во [[САД]], каде на универзитетите во Јужна [[Калифорнија]] и [[Тексас]] предавал теорија на театарот и актерска игра. Неговите претстави се играат на повеќе од десет јазици и истите гостувале ширум [[Европа]], од кои позначајни гостувања се во [[Москва]] и [[Виена]].
 
Како театарски режисер, има поставено преку 160 постановки во Република Македонија, [[Србија]], [[Хрватска]], [[Босна и Херцеговина]], [[Словенија]], [[Бугарија]], [[Романија]], [[Полска]] и други држави, како и четири постановки во [[САД]], каде на универзитетите во Јужна [[Калифорнија]] и [[Тексас]] предавал теорија на театарот и актерска игра. Неговите претстави се играат на повеќе од десет јазици и истите гостувале ширум [[Европа]], од кои позначајни гостувања се во [[Москва]] и [[Виена]].
 
Досега има објавено десеттина книги. Како филмски режисер има режирано четири филма. Како новинар има напишано преку двесте авторски колони во „Дневник”„[[Дневник]]”.
 
== Награди ==
Добитник е на повеќе од дваесетина награди во рамките на поранешна [[СФРЈ|Југославија]], како и наградата од критиката за претставата „Искушение” од [[Вацлав Хавел]] во [[Theater Center]] како најдобра преставапретстава на театарската сезона. Неговите пиеси „Црна” и „Јованка Орлеанска” се играни со успех, а некои од нив сè уште се на репертоарот.
 
== Политичка кариера ==
На [[македонски претседателски избори, 1994|претседателските избори во 1994 година]] Георгиевски бил претседателски кандидат на [[ВМРО-ДПМНЕ]]. Од [[2000]] до [[2004]] бил вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во [[Бугарија|Република Бугарија]].
 
Зборува [[англиски]], [[француски]], [[италијански]], [[руски]], [[бугарски]] и [[српски]], а се служи и со [[словенечки]], [[полски]] и [[романски]].
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
{{Претседател на Собранието на Република Македонија}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Претседатели на Собранието на Република Македонија]]
[[Категорија:Македонски политичариамбасадори]]
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Македонски режисери]]
6.294

уредувања