Разлика помеѓу преработките на „Птоломејска династија“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава az:Ptolemeylər sülaləsi)
с
* [[Птоломеј I Сотир]] ([[305 п.н.е.]] - [[282 п.н.е.]]) се оженил прво со (веројатно) [[Таис]], потоа со [[Артакама]], па со [[Евридика Египетска|Евридика]] и на крај со [[Береника I Египетска|Береника I]]
 
* [[Птоломеј II ФиладелфијФиладелф]] ([[284 п.н.е.]] - [[246 п.н.е.]]) се оженил со [[Арсиноја I Египетска|Арсиноја I]] и [[Арсиноја II Египетска|Арсиноја II]] ФиладелфијФиладелф; владеел заедно со својот син [[Птоломеј Синот Египетски|Птоломеј Синот]] ([[267 п.н.е.]] - [[259 п.н.е.]])
 
* [[Птоломеј III Еуергет]] ([[246 п.н.е.]] - [[222 п.н.е.]]) се оженил со [[Береника II Египетска|Береника II]]