Разлика помеѓу преработките на „Птоломеј II Керавн“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува zh:托勒密·克勞諾斯)
с
'''Птоломеј II Кераун''' (? - [[279 п.н.е.]]) бил [[кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија од [[281 п.н.е.]] до [[279 п.н.е.]]
 
Бил најстариот син на [[Птоломеј I Сотер]] (фараон на [[Египет]]) и неговата трета жена Евридика (ќерка на [[Антипатар]]). Неговиот помлад брат, исто по име Птоломеј, станал престолонаследник и, во [[282 п.н.е.]], седнал на престолот како [[Птоломеј II ФиладелфијФиладелф|Птоломеј II]]. Птоломеј Керавн го напуштил Египет и пристигнал на дворот на [[Лизимах]], кралот на [[Тракија]], [[Македонија]], и дел од [[Мала Азија]]. Неговата полусестра [[Арсиноја II]] била жена на Лизимах.
 
За време на престојот на дворот на [[Лизимах]], Керавн се здружил со сестра си во дворска интрига, и ја придружувал до дворот на [[Селевк I Победникот|Селевк I]] на исток да бара помош од него. Гледајќи можност за интервенција во своја полза во политиките на Лизимахова Тракија и Птолемаидски Египет, [[Селевк I Победникот|Селевк I]] набргу се приготвил за поход против [[Лизимах]].